Jak rozwiązać problem w 3 minuty? To musisz wiedzieć!

Nie każdy problem da się rozwiązać w kilkadziesiąt sekund – jednak zdecydowaną większość z nich możemy „odhaczyć” właśnie w tym czasie. Jak nauczyć się rozprawiania z trudnościami w ciągu 3 minut? I czy to możliwe, że można to zrobić w 3 krokach? Sprawdźmy to!

Z czym mamy problem?

Na samym początku warto zastanowić się, co w ogóle rozumiemy pod pojęciem problem. Możemy na to spojrzeć z czterech różnych stron:

  • Problem jako wersja wydarzeń, która nie jest po naszej myśli;
  • Problem jako coś, co pochłania naszą uwagę, nie pozwalając w tym momencie skupić się na innych sprawach;
  • Problem jako opinia, że coś nie jest tak, jak być powinno;
  • Problem jako sprawa, która nas denerwuje, niepokoi, zasmuca – czyli, w najprostszych słowach, generuje jakiś stan uczuciowy.

Pogrubione słowa zwracają uwagę, że problem bardziej realny jest w naszej głowie (jest iluzją), niż w rzeczywistości. Przypomnijcie sobie – ile razy sytuacje problemowe kwitowaliście stwierdzeniem „jednak dobrze wyszło” lub „nie ma tego złego”? No właśnie! To często pokazuje, że nadajemy trudnościom o wiele wyższą rangę niż te mają w rzeczywistości.

Jak rozwiązać problem w 3 minuty

Zacznijmy więc od punktu wyjścia: Twoje myślenie ma znaczenie tak samo duże jak działanie, a czasem nawet jeszcze większe. Wiąże się to także z pewnymi etapami tworzenia rzeczywistości, które przedstawiają się następująco:
Myśli -> słowa -> działania -> rezultaty

Gdy mamy już te podstawy, możemy przejść do 3 kroków prowadzących do rozwiązania problemu:

  • 1 krok – Zwróć uwagę, którą sytuację traktujesz jako problem.
  • 2 krok – Porzuć swoją dotychczasową opinię na dany temat i pomyśl inaczej, np. „to moja szansa na wyjście na wyższy poziom” . Zadaj sobie pytanie „jaki jest mój cel i co mogę zrobić, aby go osiągnąć w tej sytuacji?”
  • 3 krok – Zrób to, co ustaliłeś.

Co tu działa? Najważniejsza jest zmiana myślenia i potraktowanie „problemu” jako szansy na modyfikację postawy z „muszę” na „chcę”. Efekt – Twoje działanie będzie wywołane motywacją, która niesie za sobą inną energię.
Warto zaznaczyć, że wcale nie chodzi o to, aby od razu zachwycać się tym, co się dzieje. Twoim sukcesem będzie odczucie choć odrobiny ulgi, a także zrobienie w tej nowej energii czegoś niecodziennego. A to zadanie, nad którym można systematycznie pracować!

Najnowsze wpisy

Zamień stres na przygodę… w firmie!

Poniższy artykuł został ...

Czytaj więcej
Jak rozwiązać problem w 3 minuty? To musisz wiedzieć!

Nie każdy problem da się ...

Czytaj więcej