Myślenie a działanie. Sprawdź, dlaczego pomimo działania nie odnosisz spodziewanych rezultatów

Każdy, nawet najbardziej misterny plan, ma swój początek w naszej głowie. Myśl – bo to od niej właśnie startuje działanie – to potężna moc i potencjał, których możliwości nie zawsze wykorzystujemy. Wprowadzasz swoje myślenie w życie, ale pomimo tego ciągle nie osiągasz wybranych celów? Sprawdź, gdzie popełniasz błąd.

Wspólny początek

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów”. Niestety – często w codziennej gonitwie obowiązków zapominamy o tym niezwykle ważnym haśle. W rezultacie, podejmujemy różne działania, jednak nie otrzymujemy określonych efektów, a to wszystko z jednego, prostego powodu. O czym mowa? Właśnie o zmianie naszego myślenia, które stoi u podstaw… wszystkiego.

Myśli > słowa > działania > rezultaty

Często bagatelizujmy potęgę myśli, uznając ją za ulotną i w gruncie rzeczy niezdolną do spowodowania lawiny zmian – błędnie przerzucając całą wagę na podejmowane przez nas działania. Wystarczy jednak, że spojrzymy na konkretne przykłady, a szybko odkryjemy, od czego tak naprawdę zaczynają się rewolucje.

Wyobraź sobie, że poznajesz kogoś, kogo zdaniem wszyscy ludzie naokoło oszukują. Ba, to nie tylko jego przekonanie, znajduje on również wokół siebie mnóstwo sytuacji na potwierdzenie tych słów. Czy jednak rzeczywiście taka osoba ma racje? Jak się okazuje, nie do końca – ale po prostu skupiając się na tym, że ludzie oszukują, będzie doświadczała właśnie takich sytuacji.

Sekret tkwi w podejściu

A teraz rozbudujmy nasz przykład. Pan Jacek, jako właściciel firmy, ma silne przekonanie, że ludzie – w tym także jego współpracownicy – oszukują. Co to powoduje? Pan Jacek wprowadza np. monitoring i inne systemy kontroli, co więcej, jego zdanie wpływa także na to, w jaki sposób rozmawia z ludźmi i z jaką postawą to robi. W rezultacie, pomimo wkładanych wysiłków, i tak doświadcza sytuacji, w których czuje się oszukiwany przez innych. Cały problem tkwi więc w podstawach jego myślenia.

Z kolei pan Marek, właściciel konkurencyjnej firmy jest przekonany, że ma szczęście do ludzi. Przez swoje podejście nie stosuje zabezpieczeń i systemów kontroli, a jeśli tak, to robi to z pełni zdrowym i pozbawionym potrzeby nadmiernej kontroli podejściem. W efekcie nie doświadcza sytuacji, w których czuje się oszukany – nie tylko dlatego, że w ogóle takich momentów nie ma, ale przede wszystkim ze względu na fakt, iż wielu sytuacji nie postrzega w tak negatyw świetle.

Trening myśli

Myślenie to Twoje opinie i przekonania wynikające z doświadczeń, wykształcenia, sposobu wychowania, a także typu osobowości. Jeśli więc ciągle będziesz myślał w ten sam sposób, to za każdym razem zyskasz identyczne rezultaty. W teorii wydaje się to oczywiste – jednak w praktyce nie zawsze udaje nam się to wypracować.

Do obecnej sytuacji doprowadziło Cię Twoje myślenie. Aby coś na stałe zmienić, musisz w pierwszej kolejności zmodyfikować swój system postrzegania. Resztę możesz już wypracować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *